هفته ششم بارداری چگونه است؟

زمانی که به هفته ششم بارداری خود وارد می شوید، در واقع به نقطه عطف نیمه راه از سه ماهه اول بارداری رسیده اید و ۵ هفته دیگر به پایان سه ماهه اول بارداری باقی مانده است. بهتر است در این زمان از بارداری، خلق و خوی خود را کنترل کرده و سعی کنید بر حالات روحیتان مسلط شوید. درست است که تغییرات هورمونی در هفته ششم بارداری بسیار زیاد است، اما باید خودتان را کنترل کید تا دوران بارداری خوبی داشته باشید.

در هفته ششم بارداری به این موضوع فکر کنید که شما تنها مادر بارداری نیستید که دچار نوسانات خلقی شده اید، هزاران مادر باردار در سراسر جهان وجود دارند که این مشکل را دارند، بهتر است با علائم بارداری کنار بیایید.

تست های ضروری برای هفته ششم بارداری

بعد از مراجعه به پزشک و مطمئن شدن از باردار بودنتان، پزشک به شما توصیه می کند که اولین تست های مهم و ضروری دوران بارداری را انجام دهید:

• آزمایش خون
• آزمون عامل Rh (عامل رزوس ( Rh) یک صفت ارثی است که به یک پروتئین خاص بر روی
سطح سلولهای قرمز خون اطلاق می شود.)
• آزمون کمبود آهن
• آزمون پاپ اسمیر
• بررسی منطقه لگن شما
• تست برای جلوگیری از عفونت مجاری ادراری
• آزمایش ادرار برای بررسی گلوکز، گلبولهای قرمز و سفید، عفونتهای باکتریایی و پروتئین

علائم و وضعیت زن باردار در هفته ششم بارداری

در هفته ششم بارداری هنوز تغییرات قابل ملاحظه ای در بدن مادر باردار دیده نمی شود، اما تغییرات هورمونی مرتبط با بارداری باعث تغییر عملکرد اندام شما از جمله رحم و مثانه میشود. زن باردار ممکن است تا هفته ششم بارداری تا ۵ کیلوگرم چاق شود و یا به خاطر بیماری صبحگاهی و حالت تهوع کاهش وزن داشته باشد؛ هر دو اتفاقات طبیعی هستند و شما نباید نگران آن باشید.

رحم شما شروع به رشد می کند تا بتواند نوزاد و جفت را در خود جای دهد. در ادامه مطلب به جزئیات برخی از علائم هفته ششم بارداری میپردازیم:

تکرر ادرار در هفته ششم بارداری

حجم خون مادر در طول حاملگی او گسترش مییابد، در نتیجه کلیه ها جریان خون بیشتری دریافت می کنند و علاوه بر آن خون با سرعت بیشتری جریان مییابد. افزایش حجم و میزان جریان خون به عملکرد بهتر رحم کمک می کند و همچنین تغذیه لازم برای رشد کودک را فراهم می کند؛ اما متأسفانه این باعث تولید ادرار بیشتر و تکرر ادرار می شود.

افزایش ادرار یکی از مهمترین علائم دوران بارداری است که ممکن است شما را اذیت کنید، زیرا ممکن است در طول شب نیز نیاز به تخلیه ادرار داشته باشید. هفته ششم بارداری زمان شروع تکرر ادرار است، بنابراین بهتر است رابطه خود را با دستشویی رفتن خوب کنید، زیرا از این به بعد و با پیشرفت بارداری زمان زیادی را در آنجا سپری می کنید.

احساس سرگیجه یا غش کردن در هفته ششم بارداری

در دوران بارداری، مادر باردار مستعد واکنش واگال هست که این واکنش عصبی، رگ های خونی را گشاد کرده و فشار خون شما را کاهش می دهد.

گاهی اوقات سیستم قلبی عروقی و عصبی با تغییرات فشار خون مقابله نمی کند. فشار خون پایین باعث کاهش خون رسانی به مغز مادر باردار می شود که این اتفاق ممکن است موجب احساس سرگیجه، غش یا احساس خستگی ناگهانی شود.

تشدید نوسانات خلقی در هفته ششم بارداری

شاید از شنیدن این موضوع که شدیدترین نوسانات خلقی در سه ماهه اول بارداری دیده می شود، شما را شوکه کند. با شروع بارداری و همچنین در هفته ششم بارداری ممکن است یک لحظه شاد و لحظه ای دیگر غمگین باشید، این حالت روحی به خاطر تغییرات هورمونی شما در دوران بارداری است. این احساسات در دوران بارداری بسیار شایع است و بهتر است با مشاوره با یک روانشناس، احساسات خود را کنترل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *