هفته سی ام بارداری

با ورود به هفته سی ام بارداری ، بخش زیادی از این مسیر پر فراز و نشیب را پشت سر گذاشته اید و اکنون راه زیادی تا پایان بارداری شما باقی نمانده است. بهتر است از این به بعد تنها به یک چیز فکر کنید: اینکه چگونه نوزاد دلبندتان را در آغوشتان خواهید گرفت و از گرمای وجودش لذت خواهید برد. به دنیا آمدن نوزادتان همه سختی هایی کشیدید اعم از خستگی ها، تنگ شدن لباس ها، تغییرات خلق وخوی، افزایش وزن و غیره را از یادتان خواهد برد. در ادامه خواهید خواند که در هفته ۳۰ ام بارداری شاهد چه تغییراتی در بدن خود و نوزادتان خواهید بود.

تغییرات بدن مادر در هفته سی ام بارداری

با ورودتان به سه ماهه سوم بارداری و خصوصاً بعد از هفته سی ام بارداری دوره ماه اصل بارداریتان به اتمام می رسد. اکنون قدری بیشتر به مشقت خواهید افتاد؛ اما فکر کردن به کودک دلبندی که درون شما شکل می گیرد، می تواند توان شما را افزایش دهد.

مهمترین تغییرات هفته سی ام بارداری در بدن مادر عبارتند از:

تکرر ادرار
تورم در پا و دست
درد پشت
ریفلاکس اسید از معده به مری با احساس سوزش سر د ل
هموروئید (بواسیر) و شکافمقعدی
یبوست
سوء هاضمه
بی خوابی
خستگی
رگهای واریسی
افزایش وزن
راه رفتن اردکی
افزایش انقباضات براکستون هیکس (Braxton Hicks )
بزرگ شدن پستان
تنگی نفس
سوزش سر دل
افزایش ترشحات واژن

لرزش در دستان مادر در هفته سی ام بارداری

در هفته سی ام بارداری ، درست وقتی احساس می کنید دیگر شلختگی سابق را ندارید، ممکن است احساس سستی و یا لرزش در دستانتان خصوصا سه انگشت اول خود داشته باشید. ممکن است وقتی دست خود را باز و بسته می کنید دردناک باشد و یا احساس کنید درد از دستانتان به مچ، گردن و شانه امتداد می یابد. اینها همه علائم سندروم تونل کارپال هستند که در اثر افزایش تورم ایجاد می شود و معمولاً افرادی را درگیر می کند که شغل شان به حرکات دست مثل تایپ کردن نیاز دارد. در این سندروم، زمانی که بافت قسمت مچ متورم شود، باعث ایجاد فشار روی عصب ها می شود و سستی، درد، لرزش و یا احساس سوزش ایجاد می کند.

درمان سندروم تونل کارپال چگونه است؟

سندروم تونل کارپال مخصوصاً شبها شدید تر می شود، وقتی که تجمع مایع به نهایت خود رسیده است. هنگام خواب دستان خود را روی بالش بگذارید تا مایع به نواحی دیگر بدن پخش شود. اگر شغلتان طوری است که با صفحه کلید کار می کنید، در محل کار خود به دستانتان استراحت دهید. ساعت های بیشتری را استراحت کنید و در حالتی کار کنید که کمتر به مچ دستانتان فشار بیاید. برای مثال صفحه کلید خود را پایینتر قرار دهید تا هنگام تایپ کردن مچتان به پایین خم شود. همچنین می توانید از مچبندهای پلاستیکی (موجود در داروخانه ها) برای ثابت نگه داشتن مچ خود استفاده کنید. دستان خود را گه گاه تکان دهید تا حس لرزش آنها از بین برود.

بیست و پنج درصد از خانمها در دوران حاملگی دچار سندروم تونل کارپال می شوند. اگرچه این شرایط دردناک است، ولی خبر خوب این است که به جز دو درصد موارد، در بقیه موارد بعد از به دنیا آمدن نوزاد این مسائل خود به خود از بین میروند. ممکن است به خاطر تغییرات هورمونی و مایعات بدن، بهبود آن تا چند هفته طول بکشد.
با این حال اگر احساس می کنید این شرایط شغلتان، خوابیدن و راحتی کلی شما را مختل می کند، با پزشک خود در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *