هفته سی ام بارداری(قسمت دوم)

پره اکلامپسی بارداری چیست؟

هفت تا ده درصد از خانم هایی که برای بار اول حامله می شوند، در اواخر سه ماهه سوم بارداری خود دچار پره اکلامپسی می شوند. علت پره اکلامپسی نامعلوم است و تشخیص آن زمانی است که فشار خون شما زیاد می شود، همچنین در ادرار خود پروتئین دارید و یا در صورت، دست ها و پاها تورم دارید. خیلی از خانم ها حال عمومی خوبی دارند؛ ولی عده ای دیگر علائم پره اکلامپسی شدید مثل سردرد ، تاری دید و درد شکم دارند. خانم هایی که بیشتر در معرض خطر پره اکلامپسی هستند، فشار خون بالای مزمن ، بیماری کلیوی ، دیابت ، چاقی یا حاملگی چند قلویی دارند.


تنها راه درمان پره اکلامپسی زایمان است. اگر بیماری شدیدی داشته باشید، پزشک ممکن است زایمان حتی زودتر از موعد را توصیه کند. اگر شدت بیماری زیاد نباشد، با آزمایش خون و ادرار تحت کنترل قرار می گیرند تا زمان که وقت زایمان فرا برسد.

سستی در هفته سی ام بارداری

در بخش قبل گفتیم که بعضی از خانم های باردار از هفته سی ام بارداری و حتی قبل از آن، در دست هایشان احساس سوزن سوزن شدن دارند که علت آن سندروم تونل کارپال است. بعضی از خانم ها این احساس را حتی در پاهایشان نیز دارند. این حس معمولاً یک روش بدن است برای اینکه بگوید پاها و دست هایتان خون کافی دریافت نمی کنند یا به عصب شما فشار وارد می شود.

علت سستی و کرختی در هفته سی ام بارداری چیست؟

گاهی نوزادان درون رحم یک حالت مورد علاقه پیدا می کنند که برای آنها بر خلاف شما بسیار جالب است. چون رحم روی رگ های خونی فشار می آورد، آنها را باریک می کند و از جریان خون جلوگیری می کند. بعضی نوزادان ممکن است مستقیماً روی عصب شما بنشینند و به باسن و پشت پای شما درد وارد کنند.

چگونه سستی هفته ۳۴ بارداری را برطرف کنیم؟

 احساس سستی گاهی با تغییر حالت نشستن یا خوابیدن و یا نوشیدن مایعات که باعث کاهش تورم می شود، تسکین پیدا می کند. لرزاندن پاها و دست ها جریان خون را بیشتر می کند و همچنین ورزش های ایروبیکی، شنا و پیاده روی، جریان خون را در بدن بیشتر می کند.

 اگر وقتی احساس سستی می کنید، دست ها و پاهایتان سرد می شوند، گاهی گرما کارساز است. وقتی بدن سرد است، جریان خون در دست ها و پاها کاهش می یابد تا ارگان های دیگر مثل قلب و ریه ها گرم نگه داشته شوند. پاها یا دستان خود را در آب گرم قرار دهید یا با کیسه آب گرم و یا دستمال گرم آنها را گرم کنید.

 اگر احساس کرختی و سستی دارید با پزشک خود در میان بگذارید. در موارد نادری می تواند نشانه دیابت ، تیروئید ، کمبود ویتامین B12 و یا بیماری قلبی باشد.

دردهای شکم در هفته سی ام بارداری

هنوز زود است که دردهای شکم منجر به زایمان شوند. در اینجا به بعضی از علت ها و راه حل های درد شکم که ممکن است د ر هفته سی ام بارداری با آن مواجه شوید، اشاره می کنیم:

رشد رحم

رحم شما همگام با رشد نوزادتان بزرگ می شود و این باعث ایجاد درد در شما می شود. این درد در اثر کشیدن شدن عضله های دور رحم می باشد. شما می توانید با تغییر آرام حالت و تنفس های عمیق هنگام حرکت، تا حدودی آن را تسکین دهد. همچنین می توانید دست خود را روی یک میز یا صندلی قرار دهید، در حالی که زانوی خود را خم می کنید، پای دیگر را چند سانتیمتر از زمین بلند کنید. تا ده بشمارید و پای خود را روی زمین بگذارید. این حرکت را در هر طرف ده بار انجام دهید.

جدا شدن ماهیچه های شکمی

در حالی که رحم شما حجی متر می شود، ماهیچه های زیر و وسط شکم برای افزایش اندازه آن، از هم جدا می شوند و این باعث ایجاد درد می شود. معمولاً ماهیچه ها بعد از متولد شدن نوزاد به حالت عادی باز می گردند.

یبوست

چون هورمون های حاملگی سرعت هضم غذا را پایین می آورند و رحم بزرگ شما فشار روی روده بزرگ را بیشتر می کند، مواد زائد با سرعت خیلی کمتری از بدن خارج می شوند. این باعث می شود دچار خستگی و یبوست شوید و درد شکم داشته باشید. مایعات زیادی بنوشید و مواد غذایی زبر وخشن بخورید تا مدفوعتان را شل کنند.

رفتارهای نوزادتان

اگر اکنون نوزادتان در حالت زایمان است، یعنی سرش در انتهای رحم قرار دارد، ممکن است در مکان هایی پایین مثانه و شکمتان احساس درد کنید. در این مواقع حالت خود را عوض کنید و یا برای انحراف نوزادتان برایش آهنگ بخوانید.

زایمان اشتباهی

گاهی ممکن است احساس کنید که طنابی را زیر شکمتان و دور کمرتان فشار می دهند و درد زیادی داشته باشید. این ها دردهای براکستون هیکس هستند. اگر این دردها را اکثر اوقات داشته باشید، ممکن است فکر کنید وقت زایمان رسیده، در حالی که اینطور نیست. دردهای زایمان حقیقی از دردهای کاذب به سختی تشخیص داده می شوند. دردهای اشتباهی اکثراً در اطراف شکمتان اتفاق می افتند و بیشتر شبیه به فشار هستند تا درد و معمولاً اگر پاهایتان را بلند کنید و یا آب زیادی بنوشید، شدت آنها کمتر می شود. اگر احساس درد بیشتر شد، با پزشک خود تماس بگیرید. بررسی دهانه رحم ، سریعترین روش برای پزشک است تا زایمان حقیقی را از اشتباهی تشخیص دهد.

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *