هفته سیزدهم بارداری چگونه می باشد؟

با آغاز هفته سیزدهم بارداری می توانید خوشحال باشید؛ چرا که از این هفته شما وارد سه ماهه دوم بارداری می شوید! سه ماهه اول بارداری از هفته اول تا هفته دوازدهم را شامل می شود، سه ماهه دوم بارداری از هفته سیزدهم بارداری شروع شده و تا هفته بیست و هفتم ادامه می یابد. در حال حاضر، شما دیگر به طور کامل بارداری خود را پذیرفته اید و خود را برای در آغوش کشیدن فرزندتان آماده می کنید. البته دانستن راه های برای پیشگیری از افسردگی دوران بارداری هم خالی از فایده نیست.

علائم و وضعیت زن باردار در هفته سیزدهم بارداری

با آغاز هفته سیزدهم بارداری کمکم خود را برای مهم ترین تغییر جسمی خود یعنی انبساط رحم ، آماده کنید. این اتفاق به این علت می افتد که فضای کافی برای رشد نوزاد مهیا شود.

بزرگ شدن دور کمر

هیچ وقت نمی توانید بیشتر از هفته سیزدهم بارداری ، حاملگی خود را پنهان کنید؛ زیرا بزرگ شدن دور کمر شما برای دیگران جلب توجه خواهد کرد. دیگر وقت آن رسیده است که لباس های مادرانه مخصوص دوران بارداری خود را آماده کنید و آنها را به تن کنید.

کاهش فشار مثانه

با شروع هفته سیزدهم بارداری فشار وارد بر مثانه شما کاهش مییابد و در نتیجه نیاز کمتری برای مراجعه به سرویس بهداشتی خواهید داشت؛ دیگر در زمانهایی که عطسه میکنید یا می خندید نگران نشت کردن از مجرای ادرار نخواهید بود.
این اتفاق به این دلیل میافتد که از هفته سیزدهم بارداری ، رحم رشد خود را در ناحیه لگن ادامه می دهد و فضای درون آن را پر می کند. در نتیجه فشار وارد بر مثانه کاهش می یابد.

ترشحات واژن

شما ممکن است در این دوران نیاز به استفاده از پوشک داشته باشید چون با ترشحات شیری رنگ جزئی با بوی ملایم مواجه می شوید؛ این ترشحات برای محافظت از کانال زایمان در برابر عفونت تولید می شوند و همچنین باکتری های مهبل (واژن) در تعادلی سالم نگه می دارند.

درد لگن

پس از هفته سیزدهم بارداری ممکن است دچار درد لگن و دردهای شکمی شوید. البته جای نگرانی نیست؛ چونکه این دردها در اغلب موارد شدید یا غیر قابل تحمل نیستند.

درد همراه با ترشح

در صورتی که درد لگنی همراه با دفع خون و سایر ترشحات داشتید هرگز آن را نادیده نگیرید؛ زیرا می تواند برای شما و کودکتان مضر باشد. همچنین این عارضه می تواند نشان های از سقط جنین باشد. در این مواقع بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

سوزش معده بلند مدت

در طول بارداری به علت تغییرات هورمونی ، دریچهای که مانع از بازگشت اسید معده به مری می شود، انسجام خود را از دست میدهد. بنابراین باعث ایجاد رفلاکس معده خواهد شد. کار خاصی در این زمینه از دستتان بر نخواهد آمد باید با آن کنار بیایید.

تغییراتی در سینه ها

شکم و پستان شما از هفته سیزدهم بارداری بزرگتر و پرتر میشوند؛ مجاری شیردهی نیز بزرگتر می شوند. درواقع پستانهای شما در حال آمادهسازی برای دوران شیردهی هستند. همه این تغییرات باعث می شود سینه های شما بسیار حساس و کمیدردناک شود. ممکن است سینه های شما بافت ناهموار و گرهی پیدا کند و رگهای زیر پوست پستان شما قابل رؤیت شوند.

تغییراتی در حجم و فشار خون

همچنان که وارد سه ماهه دوم بارداری می شوید حجم خونتان افزایش می یابد. علت آن رفع نیازهای رحم است چرا که جنین را تغذیه می کند. بعلاوه این افزایش خون برای جبران خونی که در طول زایمان از دست می دهید به کار مفید است.
• در این دوران احتمال زیادی وجود دارد که فشار خون پایین داشته باشید ؛ زیرا سیستم گردش خون شما در هفته سیزدهم بارداری مقاومت کمتری نسبت به خون دارد و رگ های خونی برای عبور آسان مقدار زیاد خون، گشاد می شوند. این وضعیت باعث میشود که شدت جریان خون به بدن کودکتان نیز کاهش یابد تا خطری او را تهدید نکند. این وضعیت مشکل خاصی برای شما ایجاد نمی کند.

• کاهش فشار خون می تواند گاهی اوقات باعث احساس سرگیجه شود. خصوصاً در مواقعی که به طور ناگهانی از حالت افقی تغییر وضعیت می دهید؛ در این حالت زمان بیشتری لازم است تا خون به مغزتان برسد. برای اینکه به شرایط جدید عادت کنید بدنتان به زمان نیاز دارد.

سقط جنین در سه ماهه دوم بارداری

سقط جنین به از دست دادن خودبه خودی جنین قبل از ورود مادر به هفته بیستم بارداری اطلاق می گردد. بعد از هفته بیستم به موجود در حال رشد نوزاد گفته می شود. با گذر از سه ماهه اول بارداری هفته خطر سقط جنین کاهش می یابد. البته متأسفانه، ورود به دوره دوم بارداری نمی تواند به طور کامل احتمال سقط جنین را رد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *