هفته بیست و یکم(بخش دوم)

خونریزی در هفته ۲۱ بارداری

خونریزی واژنی به هر شکل که باشد نباید نادیده گرفته شود و باید به اطلاع پزشکتان برسد. گاهی ممکن است هورمون هایی که موجب قاعدگی شما می شوند باعث ایجاد لکه بینی یا خونریزی ناگهانی در شما شوند. این وضعیت بیضرر است و ممکن است در دوران بارداری رخ دهد. با این حال، خونریزی اگر با علائم زیر همراه باشد می تواند مشکلاتی جدی را نشان دهد:

درد یک طرفه در شکم
لخته شدن خون
خونریزی شدید
درد پشت و شکم که از بین نمیرود
خونریزی بدون درد و ناگهانی


خونریزی واژینال ممکن است نشان های از موارد زیر باشد:
پره اکلامپسی
حاملگی خارج رحمی
سقط جنین
جدا شدن جفت
جفت سر راهی ( Placenta praevia )
زایمان زودرس

ترشح هر مایعی از واژن را نادیده نگیرید. این ترشح می تواند نشانه شکست بارداری شما باشد مگر اینکه هفته ۳۲ بارداری خود را پشت سر گذاشته باشید.

تغییرات جنین در هفته بیست و یکم بارداری

علائم و نشانه های شما در هفته بیست و یکم بارداری گرچه نباید نادیده گرفته شود، اما نباید باعث نگرانی شما شود. کودک دلبند شما در فضای گرم و امن رحم به رشد خود ادامه می دهد. تغییرات اصلی جنین در هفته بیست و یکم بارداری عبارت اند از:

افزایش تحرک جنین در هفته بیست و یکم بارداری

در هفته بیست و یکم بارداری ضربات جنین به شکم مادر ادامه خواهد داشت. گاهی این ضربات آنقدر شدید می شود که باعث تعجب شما می شود. در این هفته فرزند دلبند شما با پوست صورتی رنگ خود همچون یک شناگر حرف های در مایع آمنیوتیک عمل می کند.

تکامل حس بینایی جنین در هفته بیست و یکم بارداری

ابرو و مژه های جنین در هفته بیستم بارداری چشمان او را تزئین می کند. چشمان جنین در این دوران بسته هستند؛ با این وجود نسبت به نور حساس هستند و می توانند علائم نور را تشخیص دهند.

تشکیل ناخن های جنین در هفته بیست و یکم بارداری

ناخن های جنین در هفته بیست و یکم بارداری شکل گرفته اند. این ناخن های تیز در صورتی که پوست بدن جنین با لایه ضخیم ورنیکس پوشانده نشده بود می توانستند به پوست او آسیب برسانند.

تکامل دستگاه گوارش جنین در هفته بیست و یکم بارداری

تکامل دستگاه گوارش در هفته بیست و یکم بارداری ادامه می یابد. همچنین میزان تولید مکونیوم در بدن او افزایش می یابد.

تکامل اندام های حرکتی جنین در هفته بیست و یکم بارداری

رشد جنین در هفته بیست و یکم بارداری ادامه می یابد و اندام های حرکتی او تکامل بیشتری پیدا می کنند. تکامل اندام های حرکتی باعث شده است که شما حرکات و ضربات آنها را داخل رحم خود بیشتر احساس کنید. در هفته ۲۱ بارداری واژن (مهبل) در جنین های دختر تکامل بیشتری پیدا می کند.

تکامل توانایی بلع جنین در هفته بیست و یکم بارداری

در هفته بیست و یکم بارداری، مواد غذایی مصرفی مادر باردار روی طعم و مزه مایع آمنیوتیک تأثیر می گذارد. جنین با بلع مایع آمنیوتیک با طعم های مختلف آشنا می شود.

اندازه جنین در هفته بیست و یکم بارداری

اندازه جنین در هفته ۲۱ بارداری به اندازه یک هویج یا موز بزرگ است. قد نوزاد در هفته بیست و یکم بارداری به طور میانگین حدود ۲۶٫۷ سانتیمتر میباشد. همچنین تقریباً ۳۶۰ گرم وزن خواهد داشت.

نکات هفته بیست و یکم بارداری

فعالیت های سرگرم کننده

با ورود شما به هفته بیست و یکم بارداری شاید زمان آن رسیده باشد که شریک زندگیتان حرکت های جنین در شکم شما را احساس کند. هر بار احساس کردید که جنین در حال فعالیت است به همسرتان اجازه دهید آن را لمس کند. می توانید احساس همسرتان را از لمس حرکات جنین ثبت کنید. بعدها همین یادگاری ها بهترین گنجینه برای شما و فرزندتان خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *