هفته بیست و نهم بارداری

با آغاز هفته بیست و نهم بارداری وارد هشتمین ماه از دوران بارداری خود شده اید. جا دارد به شما تبریک بگوییم زیرا به انتهای مسیر بسیار نزدیکتر شده اید. علاوه بر اینکه هیجان بیشتری خواهید داشت، تورم دست ها و پاها، اندازه جنین داخل شکمتان و به دنبال آن اندازه شکم شما همچنان بیشتر و بیشتر می شود.

تغییرات بدن مادر در هفته بیست و نهم بارداری

در هفته بیست و نهم بارداری شکمتان به قدری بزرگ شده است که پاهایتان در زیر آن ناپدید می شود. اندازه جنین در حال رشد شما از هفته ۱۹ بارداری تا پایان آن تقریباً دو برابر خواهد شد؛ بنابراین منتظر بزرگتر شدن دست اندازهای روی شکم خود باشید.
همچنین در این هفته بیشتر مراقب علائم عفونت های ادراری باشید؛ زیرا در سه ماهه سوم بارداری بدن زنان باردار بیشتر مستعد عفونت های ادراری می باشد.
برخی از دیگر تغییرات مشهود هفته بیست و نهم بارداری عبارتند از:

رشد رحم در هفته بیست و نهم بارداری

رحم با سرعت زیادی در هفته ۲۹ بارداری به رشد خود ادامه می دهد، به طوری که تا نزدیکی قفسه سینه بالا
می رود. این امر ممکن است مشکلاتی در تنفس مادر باردار ایجاد کند. رشد رحم همچنین به مثانه و لگن فشار
وارد می کند که نتیجه آن تکرر ادرار و گرفتگی عضلات خواهد بود.

تغییرات هورمونی بدن مادر در هفته بیست و نهم بارداری

تغییرات هورمونی بدن مادر در هفته بیست و نهم بارداری باعث خشکی و ترک برداشتن پوست شما می شود. به دنبال آن ممکن است در پوست خود دچار خارش و یا حتی جوش شوید. در این زمان می توانید با افزایش مصرف مایعات و همچنین استفاده کردن از یک مرطوب کننده مناسب، رطوبت پوستتان را حفظ نمایید.

ترشح شیر از پستان در هفته بیست و نهم بارداری

معمولاً زنان باردار در هفته بیست و نهم بارداری نیاز به استفاده از پدهای جذب کننده دارند؛ زیرا در این زمان سینه ها شروع به ترشح آغوز کرده اند. در صورتی که ترشح شیر از پستان شما حتی تا پایان بارداری نیز محسوس نبود، نگران نشوید. برخی از افراد ممکن است هرگز نیاز به استفاده از پد برای پستان پیدا کنند.
در هفته ۲۹ بارداری همچنین به دلیل جریان بیشتر خون در نوک پستان، رنگ آن قدری تیره تر خواهد شد.

سوزش سر دل در هفته بیست و نهم بارداری

همانطور که در هفته های قبل نیز ذکر شد، سوزش سر دل یکی از مشکلات رایج زنان باردار می باشد. سوزش سر دل در هفته ۲۹ بارداری ممکن است علاوه بر روزها، شب ها نیز شما را به زحمت بیندازد. سعی کنید در سه ماهه سوم بارداری از خوردن غذاهای سنگین اجتناب کنید. شما می توانید حجم کوچکی از مواد مغذی را استفاده کنید.

یبوست و هموروئید در هفته بیست و نهم بارداری

در هفته بیست و نهم بارداری مشکلاتی نظیر یبوست و هموروئید که از هفته های قبل بسیاری از مادران باردار را درگیر می کند، تشدید خواهند شد. شما می توانید با افزایش مصرف مایعات و مواد غذایی سرشار از فیبر این مشکلات را بهبود بیشتری ببخشید. مصرف ماست نیز در بهبود یبوست و هموروئید دوران بارداری مؤثر است.

افزایش دمای بدن مادر در هفته بیست و نهم بارداری

در این هفته ممکن است شریک زندگیتان به شما بگوید که بدنتان داغ شده است. حرف او را باور کنید زیرا به دلیل افزایش حجم خون دمای بدنتان بیشتر از همیشه خواهد بود.

تغییرات جنین در هفته بیست و نهم بارداری

در هفته بیست و نهم بارداری سیستم شنوایی نوزادتان شکل گرفته است که با شنیدن صدای بلند از جای خود می پرد. به زودی او برای گوش کردن صداها سرش را می پیچاند. اگر نوزادتان دختر باشد در هنگام تولد وزنش نسبت به نوزاد پسر کمتر خواهد بود؛ با این حال در هنگام تولد، وزن او بین ۳۰۰۰-۳۴۰۰ کیلوگرم خواهد بود. اگر این دومین یا سومین حاملگی شما است، باید انتظار داشته باشید که وزن این نوزادتان بیش از نوزاد قبلیتان باشد.

در این هفته او تقریباً چربی کافی زیر پوست صورتی اش دارد و اکنون گودی های روی زانوها و آرنج او شکل گرفته اند.
از آنجا که نوزادتان فضای کمتری دارد، سرش را به طرف زانوهایش خم می کند و مثل زمانی که خیلی کوچک بود، پیچ می خورد. هرچه ضربه هایش را بیشتر احساس کنید یعنی قد او بلندتر است. می توانید با همسرتان سعی کنید اعضای بدن نوزادتان را تشخیص دهید.

اندازه جنین در هفته بیست و نهم بارداری

وزن نوزاد در هفته ۲۹ بارداری حدود ۱٫۱۳ کیلوگرم میباشد. قد نوزاد نیز تقریباً ۳۲ سانتیمتر است. اگر بخواهیم اندازه بدن جنین در هفته بیست و نهم بارداری را به یک میوه تشبیه کنیم، او تقریباً به اندازه یک بلوط می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *