هفته بیست و نهم بارداری چگونه است؟

خستگی در هفته بیست و نهم بارداری

در هفته بیست و نهم بارداری وزن قابل توجهی را تحمل می کنید و شب ها بیشتر از خواب بیدار می شوید؛ چون نوزادتان ضربه های بیشتری میزند و بیشتر نیاز به دستشویی رفتن خواهید داشت. ممکن است در طول روز بیشتر احساس خستگی کنید. شاید به اندازه سه ماهه اول بارداریتان احساس خستگی و پژمردگی داشته باشید.

می توانید با استراحت کردن در طول روز و شب ها با خستگی دوران سه ماهه سوم حاملگی مبارزه کنید. مخصوصاً اگر در خارج از منزل شاغل هستید، این استراحت ها برای سلامتی شما و نوزادتان ضروری است. تحقیقات نشان می دهند، مادرانی که در محیط کار خود استرس دارند و خسته می شوند بیشتر در معرض خطر پارگی زودرس کیسه آمنیوتیک و دیواره رحم هستند. برای استراحت بهتر در سه ماهه سوم، به یک طرف خود دراز بکشید، پاهایتان را خم کنید و یک بالش بین آنها بگذارید. بالشی دیگر زیر شکم خود قرار دهید. در طول روز حداقل بیست دقیقه چرت بزنید. اگر زمانی برای خوابیدن ندارید در هر ساعت پنج دقیقه استراحت کنید، پاهایتان را بلند کنید و مجله بخوانید. می توانید شب ها که نوزادتان حرکات ژیمناستیکی انجام می دهد، خودتان را مشغول کنید!

حفظ تعادل در هفته بیست و نهم بارداری

در هفته بیست و نهم بارداری علاوه بر افزایش فضایی که اشغال می کنید، ممکن است احساس شلختگی کنید. رحم شما تا حدی بزرگ می شود که وقتی سر پا می ایستید نمی توانید نوک پاهایتان را ببینید.

همچنین بارداری مرکز ثقل شما را تغییر می دهد. مرکز ثقل وسط وزن یک جسم است. تغییر در مرکز ثقل شما، تعادل شما را به هم میزند؛ چون اکنون باید وزن بدن خود را متفاوت تر از قبل متعادل کنید. رشد شکم شما ممکن است باعث شود اشیاء را از دستتان بیندازید و یا از دستتان سر بخورند.

در هفته بیست و نهم بارداری هورمون ها باعث می شوند در دستها و پاهایتان احساس سنگینی و تورم کنید. عضلات شما نیز به منظور آماده شدن برای زایمان نوزاد کشیده و نرم می شوند و شما از احساس سستی و کرختی در انگشتانتان شکایت می کنید. این احساس به خاطر تجمع مایع زیاد و تورم در مچ و دست ها است که عصب زیر رباط ها را می پوشاند و باعث ایجاد درد از ناحیه انگشت ها تا شانه ها می شود. معمولاً این یک شرایط موقت در دوران حاملگی است و بعد از متولد شدن نوزاد از بین می رود.

واقعیت این است که در هفته ۱۹ بارداری به اندازه زمان قبل از حاملگیتان نمی توانید کارهای زیادی انجام دهید و کمی سرعت انجام کارهایتان پایین می آید. وقتی ورزش می کنید، در حالت بدنی مناسبی قرار بگیرید و پاها و دستانتان را با احتیاط و در حالت درستی قرار دهید تا تعادلتان حفظ شود. دقایقی در روز پاهایتان را بلند کنید تا تورم مچ پا و پاهایتان کمتر شود. وقتی از پله ها بالا می روید بیشتر مواظب باشید.

همچنین اکنون زمانی است که پاهایتان را باید کاملاً روی زمین قرار دهید، به آرامی بلند شوید وگرنه احساس سرگیجه می کنید. از بالا رفتن از نردبان ها دوری کنید. اگر چیزی در کابینت های بالا می خواهید و دستتان نمیرسد از فرد دیگری بخواهید آن را برایتان بیاورد. زمین را از اشیایی که ممکن است پایتان به آنها گیر کند و بیفتد خالی کنید. در حمل کردن اشیای ظریف و حساس دقت بیشتری کنید و بهتر است از شخص دیگری بخواهید که ظرف هایتان را بشوید.
همه اینها در شما احساسی ایجاد می کند که گویی سرعت زندگیتان کاهش پیدا کرده است؛ امااین حالت به زودی تمام می شود و به حالت و سرعت قبلیتان باز می گردید.

از این هفته آموزش بهترین حالتها برای زایمان را آغاز کنید.

تحقیقات می گویند که به نظر میرسد اکثر خانم ها از روی غریزه می دانند که اگر در طول زایمان به اطراف حرکت کنند و یا حداقل در حالت صاف بنشینند، می توانند کمک کنند که نوزادشان به حالت پایین، یعنی حالت مناسب زایمان قرار گیرد. فشاری که با سر نوزاد در رحم ایجاد می شود، باعث می شود دهانه رحم نیز سریعتر باز شود. تحقیقات نشان می دهند که اکثر خانم ها وقتی دردشان شروع می شود، دوست دارند حرکت کنند. آنها راه می روند، می نشینند و یا در حالی که دوست دارند خم می شوند و حتی روی دست ها و زانوهایشان می نشینند.

اگرچه نیازی به تمرین کردن حالت زایمان قبل از موعد نیست ولی بهتر است حالت های مختلف را امتحان کنید تا ببینید کدام حالت برایتان راحت است. همچنین بهتر است از بیمارستان مورد نظر خود بپرسید که چه حالت هایی را در اختیارتان قرار می دهند. آیا توپ زایمان، تخت زایمان و یا صندلی متحرک دارند؟ اگر چیزی که شما با آن راحت نیستید دارند، می توانید چیزی که با آن راحتتر هستید را بخرید و همراه خود به بیمارستان ببرید.
در نهایت حالت هایی را که در هنگام زایمان انتخاب می کنید به نوع زایمان شما بستگی دارد. در اینجا به حالت هایی اشاره می کنیم که می توانید آنها را امتحان کنید:

زانو زدن و حرکت کردن

زایمان به کمک پایه می تواند راحت باشد. یک صندلی متحرک، صندلی معمولی و یا توپ زایمان تهیه کنید. روی زانوهایتان بنشینید و بازوهایتان را روی صندلی یا توپ بگذارید. می توانید روی آرنجتان بنشینید و یا بازوهایتان را به هم گره بزنید و سرتان را پایین نگه دارید. وقتی درد زایمانتان شروع شد، در حالی که عمل دم را انجام می دهید به جلو حرکت کنید و در عمل بازدم به عقب بیایید. هنگام حرکت کردن، کمر خود را صاف نگه دارید. این حالت زیاد به ماهیچه ها فشار نمی آورد و شما را خسته نمی کند.

راه بروید و تکیه دهید

اگر سر پا هستید و راه می روید، سر نوزادتان در حالت مناسب و درستی قرار دارد و باید کاری انجام
دهید که ذهن خود را از زایمان دور کنید. به همسرتان، پزشک خود و یا دیوار در طول دردهای زایمان تکیه دهید، نفس عمیق بکشید و دوباره راه بروید.

به بغل خود دراز بکشید.

شما نمی توانید مدام در حال تحرک باشید، چون خسته می شوید. وقتی می خواهید استراحت کنید به بغل خود تکیه دهید. این باعث آسان شدن یک زایمان سخت و سریع شدن زایمان می شود. همچنین می توانید بین دردهای زایمان به بغل دراز بکشید و استراحت کنید.

روی یک توپ و یا شیء کوتاه بنشینید.

نشستن روی یک چیز کوتاه باعث می شود پاهایتان را باز کنید که این به باز شدن دهانه رحم کمک می کند. همچنین می توانید با پاهای باز روی تخت زایمان بنشینید. اگر در حفظ تعادل خود دچار مشکل می شوید از همسرتان بخواهید روی یک صندلی در کنار شما بنشیند و یا در کنارتان بایستد؛ بنابراین می توانید دست او را بگیرید. اگر در بیمارستان توپ موجود نیست، می توانید آن را از اکثر مغازه های وسایل ورزشی تهیه کنید و همراه خود به بیمارستان ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *