مصرف دلستر در شیردهی، مفید است؟

تغذیه مادر در دوران شیردهی بسیار پر اهمیت است زیرا نوع تغذیه مادر بر روی تغذیه فرزند او تاثیر گذار است . یک مادر در دوران شیردهی برای تولید شیر باید حداقل ۵۰۰ کالری علاوه بر نیاز معمول یک خانم در سال انرژی مصرف نماید و در صورت دریافت کالری ناکافی ، شیر کافی برای سیر شدن نوزاد نخواهند داشت.یک خانم در این دوران باید به تغذیه خود توجه کند و از مواد غذایی که موجب تولید و ازدیاد شیر مادرمی شوند ، مصرف نماید . یکی از این مواد خوراکی که موجب ازدیاد شیر مادر می شود ، دلستر است . در این بخش به این موضوع پرداخته ایم که آیا خوردن دلستر شیر مادر را زیاد میکند؟ اگر میخواهید پاسخ این پرسش را بدانید با ما همراه باشید. 

خواص دلستر در دوران شیردهی

مادران در دوران شیردهی روزانه ۷۰۰ تا ۸۵۰ میلی لیتر شیر تولید می کنند که هر لیتر از این شیر حاوی ۳۳۰ میلی گرم کلسیم است . این خانم ها برای تولید این مقدار شیر باید ۵۰۰ کالری بیش از زنان دیگر مصرف کنند و دریافت کالری ناکافی موجب کاهش تولید شیر می شود.برای تامین این مقدار کالریبه جز مصرف مواد غذایی مقوی مانند انواع چربی ها و پروتئین، از چربی های ذخیره شده در بدن مادر در دوران بارداری نیز استفاده می شود.اغلب مادران در دوان شیر دهی از کم بودن شیر خود شکایت دارند و این امر یک مسأله جدی می باشد چرا که نوزاد تازه به دنیا آمده در اوایل زندگی خود به جز شیر مادر، از چیز دیگری نمی تواند تغذیه کند.

میزان ترشح شیر مادر با تغذیه خانم در طول روز ارتباط مستقیم دارد.نوشیدن مقدار زیادی آب و مصرف برخی از مواد غذایی در تولید و ازدیاد شیر مادرموثر هستند. یکی از موادی که نوشیدن آن در دوران شیردهی سبب افزایش شیر مادر می شود ،دلسترمی باشد که حاوی مالت جو، گلوکز، ویتامین های گروه B، ویتامین C، اسیدهای آمینه و آب کربوناته است. 

خواص مفید دلستر شامل موارد زیر است

۱.رشد سلول های مغز در کودکان

۲.جلو گیری از تشکیل سنگ های کلیوی و ادراری و دفع رسوبات کلیه

۳.ضد عفونی کردن روده

۴.برطرف کردن خستگی

۵.افزایش شیردهی در مادرانجایگزین نمودن دلستر به جای نوشابه بسیار مفید است اما باید دلستر در حد متعادل مصرف شود . زیاده روی در مصرف هر نوع ماده غذایی جتی مفید در دوران شیردهی برای سلامتی بدن مادران مضر است پس باید دلستر به مقدار مناسب و متعادل مصرف گردد. 

ازدیاد شیر مادر با مصرف دلستر

مضرات زیاده روی در مصرف دلستر یا ماءالشعیر برای سلامتی مادران شیرده:

• مصرف بیش از حد آن به دلیل قند بالا سبب پوسیدگی دندان و چاقی میشود.

• برای افرادی که معده حساس دارند مضر است و میزان اسیدیته ی معده را بالا میبرد و منجر به زخم های گوارشی می شود.

• برای مادران لاغر بی اشتهایی می آورد زیرا معده آنان را پر گاز می کند. 

سخن آخر درباره دلستر و شیر مادر

دلستر سبب افزایش شیر مادر می شود اما مصرف زیاد آن در مادران لاغر پر شدن معده با دلستر و بی میل شدن نسبت به غذا می شود و درمادران شیرده چاق سبب افزایش کالری مصرفی آنها و چاقی بیشتر آنان می شود.

* اگر شما مشکل و بیماری خاصی دارید هرگز بدون مشورت با پزشک نباید از نوشیدنی های مصنوعی استفاده کنید.

منبع: نمناک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *