مشکلات روانی نوزادان، علائم افسردگی

افسردگی نوزادان یکی از عجیب ترین مفهوم های افسردگی است که برای بسیاری باور پذیر نیست؟ آیا نوزاد هم افسرده می شود؟ افسردگی در نوزاد ارثی است یا از شرایط محیطی حاصل می شود؟ نوزادی که هنوز ادراکی از جهان اطراف خود ندارد هم در خطر ابتلا به انواع افسردگی است؟ بله تحت شرایطی افسردگی نوزادان رخ می دهد و بر سلامت مادر و نوزاد تاثیر خواهد گذاشت پدیده نوزاد افسرده در حال گسترش است که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم.

افسردگی نوزادان چیست


افسردگی زایمان می تواند قبل و بعد از تولد، بر سلامت کودک تأثیر بگذارد و یکی از عارضه های شایع و پر هزینه در دوران بارداری است که در صورت عدم تشخیص، درمان نشده باقی می ماند. سیر تکامل مفهوم افسردگی در دوران کودکی (۰ – ۳ سال) نسبتا جدید است و مسیری شبیه به تاریخچه افسردگی در دوران نوجوانی، بعد در دوران کودکی و در دوران پیش از ‌دبستان را دارد.

این روند با مشاهده Spitz از یک سندرم افسردگی بالینی، به نام افسردگی آناکلیتیک آغاز شد و پس از آن با توصیف جان بولبی (John Bowlby) در مورد سه مرحله رشد نوزادانی که از مراقب خود جدا شده اند، ادامه پیدا کرد. علم روانشناسی اختلالات خطرناک تغذیه ای را با افسردگی در دوران کودکی مرتبط می داند.

سوال اصلی بدون پاسخ این است که آیا افسردگی در دوران نوزادی می تواند اولیه (ذاتی) باشد یا خیر؟ 

معیارهای تشخیصی، تشخیص های متفاوت و پیش بینی بیماری، مورد بررسی قرار می گیرند، همچنین نکات درمانی مربوط به نوزادان نیز ذکر شده است. الگوهای مشخصی از ارتباط مغزی که در نوزادان تازه متولد شده دیده می‌شوند، می‌توانند احتمال بروز علائم اولیه بیماری روانی از جمله ناراحتی، کمرویی بیش از حد، عصبی بودن و اضطراب جدایی را پیش‌بینی کنند. این علائم اولیه، به نوبه خود، با شدت افسردگی و اضطراب بالینی در کودکان بزرگتر و بزرگسالان مرتبط است.

این نشانه ها ممکن است نشان دهد که مغز برخی از کودکان، در حال پیشرفت در مسیری است که ریسک ابتلا به بیماری روانی را افزایش می‌دهد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که تجربیات و محیطی که در آن رشد می کنند ممکن است این الگوهای ارتباطی را تغییر داده و باعث بروز کم و بیش این علائم شود.

اولین هدف این مطالعه بررسی تفاوت ارتباط عملکردی بین نوزادان زودرس و نوزادان عادی متولد شده است. مطالعات قبلی حاکی از این بود که نوزادان زودرس در معرض خطر بروز مشکلات روانی در طول زندگی هستند و محققان می خواستند بدانند که آیا ارتباطات مغزی در این تفاوت نقش دارند.

تاثیر افسردگی مادر بر افسردگی نوزادان


نوزاد مادرانی که به مدت یک سال پس از تولد هنوز افسرده هستند، دارای علائمی از اختلال تنظیم رفتاری، فیزیولوژیکی بیوشیمیایی هستند. مادران آنها نیز مشخصاتی دارند که می تواند برای درمان مورد استفاده قرار گیرد. این درمان ممکن است شامل القا روحیه، ماساژ درمانی، آموزش تعامل، و حامیانی مانند پدران و مراقبان آنها باشد.

نوزاد مادرانی که به مدت یک سال پس از تولد هنوز درگیر افسردگی بعد از زایمان هستند، دارای علائمی از اختلال تنظیم رفتار، فیزیولوژیکی وتنظیم بیوشیمیایی هستند. همچنین مادران آن‌ها دارای مشخصات خاصی هستند که می‌تواند برای شناسایی آن دسته از مادران که به احتمال زیاد افسرده (افسردگی در خانم ها) می‌مانند و نیاز به درمان دارند، مورد استفاده قرار گیرد.

علت اصلی ایجاد پدیده نوزاد افسرده چیست


تحقیقات اخیر حاکی از موارد زیر است: 
افسردگی زایمان می تواند در اوایل دوره نوزادی روی نوزادان تأثیر منفی بگذارد و این امر نشان دهنده تأثیرات زودهنگام افسردگی زایمان است. نوزادان علائمی از اختلال تنظیم رفتار، فیزیولوژی و بیوشیمی نشان می دهند که ممکن است ناشی از مواجه زودهنگام با عدم تعادل بیوشیمیایی مادر باشد. این تاثیرات با عدم تأثیرگذاری رفتار متقابل مادر ترکیب می شود.
مادران افسرده دارای ویژگی های تعامل زیاد، کنار کشیدن یا آزاردهنده هستند که به نظر می رسد به دلیل تحریک ناکافی و نوسانات برانگیختگی ، تأثیرات منفی بر روی نوزادان خود دارد. مراقبان مادران فارغ شده مانند پدران ممکن است این تأثیرات را از بین ببرند زیرا باعث تحریک بهینه و تعدیل می شوند. درمانی که باعث تغییر خلق و خوی مادران و برانگیختگی نوزادان (به عنوان مثال، موسیقی و ماساژ درمانی) می شود, باعث واکنش آنها نسبت به تعامل فرد می شود و تعامل آنها را بهبود می بخشد.

در اوایل دوره نوزادی، نوزادان مادران افسرده دارای نشانه های اختلال بی نظمی بودند. شواهدی از اختلال تنظیم فیزیولوژیک در نوزادان مادران افسرده در هفته اول ذکر شده است که تاثیر بسیار بسیار زیادی بر ایجاد افسردگی نوزادان خواهد گذاشت.

نوزاد تازه متولد شده به مادر خود اتکای بسیار زیادی دارد به همین خاطر تغییرات اساسی خلق و خوی مادر بر نوزاد نیز تاثیر می گذارد. اگر مادری افسرده است برای جلوگیری از افسردگی نوزادان در فرزند دلبندش باید تحت درمان قرار بگیرد.

آشنایی با روش های غلبه بر افسردگی میتواند کمک زیادی به درمان انواع افسردگی در مادران کند. همچنین استفاده از خدمات مشاوره روانشناسی به صورت آنلاین یا حضوری می تواند کمک شایانی در این زمینه انجام بدهد. یک متخصص روانشناس میتواند طی کردن مسیر غلبه بر افسردگی را برایتان آسان تر کند.

منبع: ویکی روان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *