رشد جنین در هفته پنجم بارداری

کودک که در حال حاضر جنین نامیده می شود، در رحم گرم و محافظ شما رشد می کند. اگر چه کودک با سرعت رشد می کند، اما در هفته پنجم بارداری تنها ۳ میلی متر است. در مراحل اولیه حاملگی، اندازه گیری نوزاد از تاج سر او تا انتهای عقب آن است که به عنوان اندازه گیری CRL شناخته می شود. تا انتهای هفته پنجم بارداری، نوزاد شما ممکن است اندازه یک پرتقال باشد و اندازه او می تواند بین ۵-۱ میلی متر متغیر باشد.

توصیه هایی برای هفته پنجم بارداری

مهم نیست که تاکنون چقدر زندگی شما سالم بوده است، ممکن است مجبور شوید تغییرات خاصی در حین بارداری خود داشته باشید. در دوران بارداری یک تغییر پنهانی دراماتیک در درون شما اتفاق می افتد. همه چیزهایی که در حال حاضر انجام میدهید، تأثیری پایدار بر زندگی و جنین شما خواهد گذاشت. در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما از هفته پنجم بارداری به بعد کمک می کند:

۱- ورزش منظم و تمرین کاربردی از هفته پنجم بارداری

اگر مدت زیادی است که تنبل شده و ورزش نکرده اید، هفته پنجم بارداری زمان شروع تمرینات است. شما برای داشتن بارداری و زایمان خوب، باید به اندازه مناسب قوی باشید. اگر شما سالم باشید، کودک در حال رشد شما نیز سالم خواهد بود! همچنین ورزش به شما کمک خواهد کرد که پس از به دنیا آمدن کودک، بدن شما به راحتی به شکل قبلی خود بازگردد. اگر شما به شدت ورزش کرده اید، اکنون زمان آن است که کمی از شدت ورزش خود بکاهید. با پزشک خود مشورت کنید تا بدانید چه ورزشهایی برای شما و کودکتان مفید است.

۲- عدم مصرف الکل

مدرک و شواهدی وجود ندارد که نشان دهد چه میزان الکل در دوران بارداری مجاز است و به کودک شما آسیبی نمی رساند. از این رو بهترین حالت این است که به طور کلی از مصرف مشروبات الکلی اجتناب کنید.

۳- به اندازه ۲ نفر غذا نخورید

گرچه از هفته پنجم بارداری مطمئن شده اید که فرد دیگری نیز در داخل بدن شما زندگی می کند، اما او فقط یک جنین کوچک است و نیازی به غذای کامل ندارد. بسیاری از زنان تمایل دارند که به اندازه دو نفر غذا بخورند که ممکن است باعث افزایش وزن شود. مقدار غذا نیست که مهم است، بلکه کیفیت غذا است که در دوران بارداری مهم است.

۴- خودتان را تقویت کنید

شما قبلاً اسید فولیک و مکمل های ویتامین D را توسط پزشک خود دریافت خواهید کرد، اما باید پرتقال، فلفل قرمز، میوه و انواع توت ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا بتوانید مقدار کافی از ویتامین C مورد نیاز بدنتان را به دست آورید. سلول های کودک شما برای رشد نیاز به تغذیه اضافی دارند؛ از این رو از هفته پنجم بارداری به بعد شما بیش از پیش به مصرف مکمل ها نیاز دارید.

۵- پرهیز از مصرف غذاهای دریایی خام یا نیمه پخته

اگرچه غذاهای دریایی بسیار سالم هستند، اما در دوران بارداری از خوردن غذاهای خام و یا غذاهای دریایی کم پخته شده خودداری کنید. اگر غذاهای دریایی به درستی پخته نشده باشند، ممکن است انگل هایی ایجاد کنند که می تواند شما را بیمار کند و علاوه بر این، مواد مغذی ضروری برای رشد کودک را در بدن شما از بین می برد. بارداری زمان مناسب برای لذت بردن از سوشی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *