توصیه هایی برای هفته ششم بارداری!

حالت تهوع و بیماری صبحگاهی شایع ترین علامت هفته ششم بارداری

هنگامی که شما در هفته ششم بارداری هستید، احتمالاً بیماری صبحگاهی شناخته شده ترین و یکی از بدترین علائمی است که حضور آن را خیلی زود احساس می کنید. شما باید احساس تهوع صبحگاهی خود را به خوبی بشناسید و برای استفراغ به دستشویی بروید.

اگرچه علت اصلی بیماری صبحگاهی شناخته شده نیست، اما احتمالاً تغییرات هورمونی مسئول این تغییرات در زن باردار است. احتمالاً بیماری صبحگاهی در تمام دوران سه ماهه اول بارداری همراه شما است و بعد از سه ماهه اول مشکل شما به مرور زمان کمتر می شود. زنانی که احساس تهوع صبحگاهی دارند، نسبت به برخی بوها، حتی بوی گل هم واکنش نشان می دهند.

رشد جنین در هفته ششم بارداری

• در هفته ششم بارداری ، تغییرات و رشد قابل مشاهدهای در کودک شما دیده می شود. در سونوگرافی رشد عمدهای در گوش، دهان و بینی جنین دیده می شود و چشمها و سوراخهای بینی نیز در هفته ششم بارداری ، تشکیل می شوند که در سونوگرافی با نقاط سیاه نشان داده می شوند.
• بازوها و پاهای کودک شما مانند ریشه هایی هستند که از بدن خارج می شوند. ضربان قلب نوزاد در هفته ششم بارداری حدود ۱۶۰-۱۰۰ ضربان در دقیقه (دو برابر سریعتر از انسان) است.

• خون در بدن کودک حال گردش است و ریه ها، روده ها، کبد و پانکراس در هفته ششم بارداری تشکیل می شوند. کودک شما در هفته ششم بارداری تقریباً ۶ میلی متر طول دارد و به اندازه لوبیا یا عدس است.

• در هفته ششم بارداری ، نوزاد شما قادر به انجام اولین حرکت خود است، اگر چه این حرکات بیش از حد ملایم است و توسط مادر حس نمی شود.

توصیه هایی برای هفته ششم بارداری

در هفته ششم بارداری اقدامات احتیاطی بیشتری را انجام داده، مراقب سلامتی خود باشید و از شرایطی که شما را بیمار می کند، اجتناب نمایید. اقدامات و توصیه های ضروری برای هفته ششم بارداری عبارت اند از:

• از بلند کردن اشیاء سنگین در دوران بارداری اجتناب نمایید، این کار حتی در هفته ششم بارداری که اوایل دوران بارداری است، می تواند برای شما خطرناک باشد.
• در این لحظه هیچ چیز مهمتر از ایمنی کودک شما نیست. هرگز با مواد شوینده حاوی فنیل مانند وایتکس (سفید کننده) کار نکنید تا سلامت جنین شما به خطر نیفتد.
• تغذیه سالم در سه ماهه اول بارداری مهمترین رکن برای سلامت شما و جنین است، حتماً قبل از خوردن سبزیجات، آنها را بشویید و غذاهایتان را به خوبی بپزید.
• برای جبران کمبود مواد مغذی که در اثر تهوع و استفراغ در شما به وجود میآید، باید مقدار زیادی آب و مواد مغذی بخورید. به یاد داشته باشید مصرف مکمل های معدنی در دوران بارداری نمی توانند جایگزین مواد غذایی سالم و مغذی باشند.

• بهتر است در هفته ششم بارداری، خودتان را در خانه حبس نکنید و برای تغییر روحیات خود و غلبه بر تهوع صبحگاهیتان برای قدم زدن و تفریح به بیرون بروید.
• از همین هفته ششم بارداری خودتان را عادت دهید که وعدههای غذاییتان کوچک اما مکرر باشد، اما یکدفعه وعده غذایی سنگینی نخورید. این به شما کمک می کند تا به اندازه کافی بخورید و حالت تهوع شما کمتر شود، زیرا اگر معده تان خالی باشد، احساس تهوع بیشتری خواهید کرد.
• در هفته ششم بارداری به مصرف مولتی ویتامین ها از قبیل اسید فولیک ادامه دهید زیرا اگر در دوران بارداری این مکملها را مصرف نکنید، خطر نقایص لوله عصبی مغز و ستون فقرات در کودک شما افزایش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *